Skarbimierz Osiedle 2008-04-03
RI-IV-7624/02/08
D E C Y Z J A
Na podstawie Art. 46 ust. 1 pkt 1 i 2, ust. 4 pkt 2 i Art. 46a ust.1 i 7 pkt 4 oraz Art. 56 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – prawo ochrony środowiska – tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. Nr 129 poz. 902 ze zmianami oraz Art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – kodeks postępowania administracyjnego – Dz. U. z 2000 r Nr 98 poz 1071 ze zm. – po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez pełnomocnika KEIPER Polska Sp. z o.o. Pana Łukasza Kolendowicza w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn. „KEIPER GmbH & Co. KG w Skarbimierzu na działce nr 184/44”, po zasięgnięciu opinii organu ochrony środowiska
o k r e ś l a m
środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia
1. Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:
Rodzaj - Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na budowie budynku produkcyjno- magazy-
nowego z częścią biurową, drogi wewnętrzne oraz stoiska postojowe, budynki: portierni,
pompowni, pompowni pożarowej, zbiornika wody pożarowej, deszczowej i gazów
technicznych, oraz zakładowe sieci uzbrojenia terenu: gazowa, wodna, kanalizacyjna, elektryczna, hydrantowa, tryskaczowa
Miejsce - Skarbimierz Osiedle, gmina Skarbimierz, powiat brzeski, województwo opolskie dz. nr 184/44 o pow. 10, 1159 ha obręb Skarbimierz Osiedle. Lokalizacja zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy Skarbimierz.
2. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich.
Planowane przedsięwzięcie nie będzie znajdowało się na obszarach objętych ochroną przyrody na podstawie art. 35a ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92 poz. 889 ze zmianami
2.1 Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji przedsięwzięcia :
1. Przed rozpoczęciem właściwych prac budowlanych należy usunąć warstwę humusu i po ich zakończeniu wykorzystać na terenie działki. Ewentualny nadmiar ziemi należy wywieźć w miejsce wskazane w pozwoleniu budowlanym.
2. Podczas prowadzenia prac budowlanych należy zapewnić stały monitoring sprzętu budowlanego. Na bieżąco neutralizować zanieczyszczenia gruntu substancjami ropopochodnymi powstałymi podczas mikrowycieków oraz ewentualnych awarii pojazdów i urządzeń wykorzystywanych w czasie budowy. Zanieczyszczony grunt przekazać do zagospodarowania.
3. Parkowanie sprzętu budowlanego powinno odbywać się na terenie utwardzonym zabezpieczonym warstwą słabo przepuszczalną.
4. Na etapie budowy zapewnić należy odpowiednie warunki sanitarne pracownikom.
5. Nie przekraczać dopuszczalnych poziomów hałasu zawartych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 lipca 2004 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku ( Dz. U. Nr 178 poz. 1841).
6. Wszelkie prace budowlane prowadzić w porze dziennej z uwagi na hałas i drgania pochodzące z maszyn i urządzeń budowlanych.
7. Zapobiec lub ograniczyć ilość wszelkich powstających odpadów, a powstałym zapewnić unieszkodliwianie zgodnie z przepisami ochrony środowiska.
8. W celu ograniczenia negatywnego wpływu sprzętu i środków transportu na środowisko należy zadbać o ich prawidłową eksploatację i właściwą konserwację.
9. Wytyczne zawarte w projekcie budowlanym i wykonawczym muszą zawierać rozwiązania mające na celu ograniczenie do minimum negatywnych oddziaływań przedsięwzięcia na środowisko.
10. Ewentualny nadmiar ziemi powstały podczas realizacji przedsięwzięcia należy zagospodarować w miejscu realizacji przedsięwzięcia (pod warunkiem, że ich zastosowanie nie spowoduje przekroczeń wymaganych standardów jakości gleby i ziemi, o których mowa w ustawie – Prawo ochrony środowiska) , bądź wywieźć w miejsce wskazane w pozwoleniu na budowę.
11. Rozwiązania techniczne przedsięwzięcia zawarte w dokumentacji technicznej należy uzgodnić z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. ul. Na Grobli 14/16 we Wrocławiu w związku z faktem, iż dz. nr184/44 znajduje się w rejonie terenu strefy ochronnej ujęcia wody – terenu ochrony pośredniej SOP1.
2.2 Warunki wykorzystania terenu w fazie eksploatacji :
1. Zastosować rozwiązania techniczne gwarantujące szczelność instalacji.
2. Prowadzić stały nadzór nad stanem technicznym wszystkich urządzeń.
3. Poziom hałasu pochodzący z przedsięwzięcia nie może przekraczać wartości dopuszczalnych określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 lipca 2004r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. Nr 178 poz. 1841)
4. Przedsięwzięcie prowadzić w taki sposób, aby zapobiec lub ograniczyć ilość powstających odpadów. Powstałe odpady unieszkodliwiać zgodnie z obowiązującymi przepisami ochrony środowiska.
5. Z odpadami niebezpiecznymi postępować zgodne z decyzją Starosty Powiatowego.
6. Ścieki przemysłowe należy, przed odprowadzeniem do kanalizacji ściekowej, poddać neutralizacji. Na odprowadzanie w/w ścieków należy uzyskać pozwolenie wodno prawne.
7. Ścieki opadowe z jezdni, parkingów i placu manewrowego należy, po uprzednim podczyszczeniu, odprowadzić do kanalizacji deszczowej za zgodą zarządcy.
3. Obszar ograniczonego użytkowania
Dla przedmiotowej decyzji inwestycji nie ma potrzeby ustanawiania obszaru ograniczonego użytkowania.
U Z A S A D N I E N I E
Zgodnie z art. 46 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r – prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62 poz. 627 ze zmianami) wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia następuje przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę.
Zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 18 maja 2005 r. – o zmianie ustawy – prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 113 poz. 964) w/w uformowanie obowiązuje od dnia 28 lipca 2005 r. Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia jest obowiązkiem strony. Zgodnie z art. 46 ust. 4b ustawy – prawo ochrony środowiska – przedmiotową decyzję dołącza się do wniosku o wdanie w/w decyzji, wniosek należy złożyć przed upływem czterech lat od dnia w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.
Zgodnie z art. 46 ust. 3 ustawy – prawo ochrony środowiska – wydanie niniejszej decyzji na realizację przedsięwzięcia wymagało przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko.
Pełnomocnik KEIPER Polska Sp. z o.o. Pan Łukasz Kolendowicz złożył wniosek w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn. „KEIPER GmbH & Co. KG w Skarbimierzu na działce nr 184/44”.
W świetle przepisów § 3 ust. 1 pkt 52 lit. a rozporządzenia RM z dnia 09 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczególnych kryteriów związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257 poz. 2573 ze zmianami) przedsięwzięcie to kwalifikuje się do przedsięwzięć dla, których może być wymagane sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko.
W dniu 09 stycznia 2008 r. Wójt wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brzegu i Starosty Brzeskiego o opinię co do obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko oraz jego zakresu.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzegu pismem z dnia 18 stycznia 2008 r. Nr NZ/BK-4325-1-1/08 i Starosta Brzeski pismem z dnia 17 stycznia 2008 r. Nr OŚ.7633/1/08 zaproponowali nałożyć na inwestora obowiązek sporządzenia raportu w pełnym zakresie.
Wójt Gminy Skarbimierz postanowieniem z dnia 23 stycznia 2008 r. odstąpił od obowiązku sporządzenia przez inwestora raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
Pismem z dnia 31 stycznia 2008 r. Wójt Gminy Skarbimierz zwrócił się do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brzegu i Starosty Brzeskiego o uzgodnienie pod względem wymagań ochrony środowiska warunków realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia.
Pismem z dnia 25 lutego 2008 r. Inspektor Sanitarny wezwał Pana Łukasza Kolendowicza do pisemnego uzupełnienia informacji o planowanym przedsięwzięciu. Uzupełnienie informacji o planowanym przedsięwzięciu nastąpiło pismem z dnia 27.02.2008r.
Starosta Brzeski postanowieniem z dnia 19. 03.2008 r. Nr OŚ.7633/6/08 i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzegu postanowieniem dnia 03.04.2008 r. Nr NZ/BK-4325-2-3/08 uzgodnili na etapie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach I etap (bez lakierowania) przedmiotowe przedsięwzięcie.
Przedsięwzięcie pn. „KEIPER GmbH & Co. KG w Skarbimierzu na działce nr 184/44”. Nie spowoduje pogorszenia stanu środowiska w elementach takich jak powietrze, woda i gleba, nie wpłynie negatywnie na florę i faunę nie ma oddziaływania na obszary NATURA 2000.
Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.
W toku postępowania administracyjnego nie wniesiono uwag i wniosków.
Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu za pośrednictwem Wójta Gminy Skarbimierz w terminie 14 dni od dnia otrzymania niniejszej decyzji.
Otrzymuje:
1. Łukasz Kolendowicz, PM Group Polska Sp. z o.o, ul. Klecińska 125, 54-424 Wrocław
2. KEIPER Polska Sp. z o.o. , 66-200 Świebodzin ul. Świerczewskiego 78
3. Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. ul.
4. a/a
Do wiadomości :
- Starostwo Powiatowe w Brzegu
- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzegu