UCHWAŁA Nr XIV/97/2012
Rady Gminy Skarbimierz
z dnia 20 lutego 2012r.
w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2012 rok
Na podstawie art.18 ust.2 pkt.15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym ( Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591 z późn.zm.) oraz art.10 ust.2 i 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii ( Dz.U. z 2005r. Nr 179, poz.1485 z późn.zm.) Rada Gminy Skarbimierz uchwala co następuje:
§ 1
Uchwala się Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii na 2012 rok, stanowiący część Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Skarbimierz w brzmieniu jak niżej:
Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii
na 2012 rok
Wprowadzenie
Narkomania jest problemem społecznym i aktualnym wyzwaniem cywilizacyjnym. Rozpowszechnienie używania środków psychoaktywnych często występuje z innymi problemami społecznymi takimi jak: ubóstwo, bezrobocie, prostytucja, przestępczość, bezdomność. Używanie narkotyków wiąże się z ryzykiem dla zdrowia publicznego ( HIV, żółtaczka, gruźlica, choroby weneryczne) Ponadto rozwijający się narkobiznes i wprowadzane w obrót pieniądze finansują działania terrorystyczne, wspierają gospodarkę i zbrojenia krajów odsuwanych od społeczności międzynarodowej, powodują interwencje zbrojne.
Podstawą działań związanych z zapobieganiem narkomanii stanowią: ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii Dz.U. z 2005r. Nr 179 poz.1484 oraz Krajowy Program Przeciwdziałania Narkomanii.
Głównym celem Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii jest ograniczenie używania narkotyków oraz związanych z tym problemów. Zadania ujęte w nim skoncentrowane są na rozwijaniu i popieraniu działalności informacyjnej i kulturalnej podejmowanej w celu informowania społeczeństwa o szkodliwości narkomanii oraz prowadzenia działalności wychowawczej i zapobiegawczej polegającej na : - promocji zdrowego stylu życia, - wspieraniu działalności placówek prowadzących działalność zapobiegawczą w środowiskach zagrożonych uzależnieniem od środków narkotycznych, - podejmowaniu i wspieraniu działań lokalnych oraz innych inicjatyw społecznych.
I.Sytuacja epidemiologiczna
Pod pojęciem używania narkotyków rozumie się stosowanie w celach innych niż medyczne różnorodnych środków farmakologicznych czynnych, zakazanych przez prawo międzynarodowe. Używanie narkotyków jest nielegalne i często ukrywane, trudno jest ocenić rozmiar występowania tego zjawiska oraz związanych z nim niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych. Pomimo tych trudności oczywiste jest, że narkotyki są przyczyną istotnego obciążenia chorobami, a ich konsumpcja rośnie w wielu krajach, w tym również w Polsce.
Informacji o rozmiarach narkomanii rozumianej jako uzależnienie, bądź używanie narkotyków w sposób rodzący poważne problemy dostarczają dane statystyczne instytucji reagujących na problem narkotyków.
Podstawowym wskaźnikiem epidemiologicznym są dane o zgłaszalności do leczenia stacjonarnego z powodu problemów związanych z narkotykami.
Informacje o liczbie leczonych z powodu nadużywania substancji psychoaktywnych innych niż alkohol i tytoń pochodzą z lecznictwa psychiatrycznego. Dane obejmują również specjalistyczne lecznictwo uzależnień lekowych, które funkcjonuje w ramach psychiatrycznej służby zdrowia.
Sytuacja epidemiologiczna w Polsce u progu XXI wieku jest dość dobrze zbadana wśród młodzieży. Popyt na narkotyki mierzy się rozpowszechnieniem ich konsumpcji. W Polsce na ten temat są badania ankietowe prowadzone w szkołach. Najbardziej profesjonalne badania są realizowane przez Centrum Badania Opinii Społecznej, a także Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Rozpowszechnianie używania narkotyków w Polsce jest bardzo zróżnicowane. Są szkoły i miasta, gdzie jakieś doświadczenia z narkotykami ma ponad 30 % młodzieży szkolnej; istnieją takie, gdzie narkotyków praktycznie nie ma.
Najbardziej popularnymi narkotykami są pochodne konopi / marihuana i haszysz. Doświadczenia z innymi środkami ma mniej niż dziesięć procent uczniów.
Na tle innych krajów europejskich, polski model konsumpcji ma swoją specyfikę związaną ze względnie wysoką konsumpcją legalnych leków psychoaktywnych. Dane z ostatnich lat sygnalizują wyraźny wzrost rozpowszechniania heroiny do palenia / brown sugar /, zwłaszcza w dużych miastach.
Badania jakościowe zrealizowane w Poznaniu wśród młodych konsumentów narkotyków, pozwoliły na wyróżnienie trzech „ światów” narkomanii. Pierwszy z nich stanowią osoby uzależnione od narkotyków domowego wyrobu, przyjmowanych dożylnie. Drugi tworzą młodzi ludzie palący heroinę a trzeci biorący inne niż heroinę.
Marihuana, obok alkoholu i papierosów, staje się trzecim pod względem popularności środkiem psychoaktywnym, traktowanym przez młodzież nie jako narkotyk ale „naturalne zioło”. Nowym, bo dotychczas w badaniach nie uchwyconym zjawiskiem jest łączenie marihuany lub tabletek z alkoholem. Groźnym i można mieć obawy, że narastającym zjawiskiem jest palenie heroiny, środka o bardzo dużym potencjale uzależniającym.
II. Podstawowe cele programu
Celem głównym programu jest przeciwdziałanie rozszerzaniu się narkomanii oraz problemom jej towarzyszącym na terenie Gminy Skarbimierz.
Będzie on realizowany w obszarze działania obejmującego głównie profilaktykę.
Profilaktyka ma na celu:
- Zwiększenie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat problemów związanych z używaniem narkotyków ( prowadzenie działalności informacyjnej poprzez media i publikacje; ogłaszanie danych nt epidemiologii i działania placówek prowadzących działalność profilaktyczną; organizowanie kampanii edukacyjnych nt problematyki narkomanii).
- Wzrost zaangażowania społeczności lokalnych w działania profilaktyczne uwzględnienie problematyki w gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych, wspieranie lokalnych inicjatyw działań profilaktycznych na terenie Gminy, szkół podstawowych, organizacji pozarządowych itp.
- Zintegrowanie działań profilaktycznych ( młodzież , rodzice, wychowawcy)( wsparcie finansowe i merytoryczne programów profilaktycznych adresowanych do wszystkich zainteresowanych równocześnie: młodzieży, rodziców i nauczycieli.
- Udostępnianie oferty terapeutycznej ( współpraca z organizacjami pozarządowymi i instytucjami opiekuńczo – wychowawczymi dla dzieci i młodzieży)
III. Zadania w zakresie profilaktyki i edukacji dotyczącej problematyki narkomanii
- Zwiększanie zaangażowania społeczności lokalnych w zapobieganiu używania środków psychoaktywnych.
a) uwzględnienie problematyki narkomanii w lokalnej strategii rozwiązywania problemów społecznych w szczególności w części dotyczącej diagnozy rozpowszechniania i używania narkotyków oraz planowania działań zapobiegawczych;
b) wspieranie szkół podstawowych w rozwijaniu działań profilaktycznych;
c) prowadzenie programów profilaktycznych i wprowadzanie programów alternatywnych jako element organizacji czasu wolnego dzieci i młodzieży;
d) organizowanie i prowadzenie pozaszkolnych programów profilaktycznych adresowanych do dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem oraz ich rodziców;
e) wspieranie merytoryczne kadry pedagogicznej przy opracowywaniu szkolnych programów profilaktycznych.
- Podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat problemów związanych z używaniem środków psychoaktywnych i możliwości zapobiegania zjawisku.
a) prowadzenie kampanii edukacyjnych obejmujących problematykę narkomanii adresowanych w szczególności do określonych grup docelowych ( młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponad gimnazjalnych)
- Wspieranie organizowania i prowadzenia na terenie placówek oświatowych programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży.
a) organizowanie programów profilaktycznych dla dzieci , młodzieży i rodziców;
b) promowanie zdrowego stylu życia;
c) wprowadzanie programów edukacyjnych, organizowanie konkursów, olimpiad, turniejów promujących zdrowy styl życia bez nałogów;
d) prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych jako element programów psychoprofilaktycznych w szkołach.
- Udzielanie rodzinom, w których występują problemy narkotyczne pomocy psychospołecznej i prawnej oraz prowadzenie działalności informacyjnej.
a) pomoc dla rodziców dzieci zażywających narkotyki poprzez:
- informowanie o formach pomocy dzieciom i młodzieży zażywającym narkotyki,
- wykrywanie zagrożeń narkotycznych występujących w rodzinach,
- uświadamianie członkom rodzin zagrożeń wynikających z narkomanii,
- dokonywanie przez pracowników socjalnych diagnozy sytuacji w rodzinach dotkniętych problemem narkomanii,
- prowadzenie grup wsparcia dla rodziców dzieci uzależnionych od narkotyków;
b) prowadzenie specjalistycznego poradnictwa: psychologicznego, pedagogicznego, terapeutycznego i prawnego;
c) prowadzenie punktu konsultacyjnego dla osób eksperymentujących z narkotykami.
- Wspomaganie działalności organizacji pozarządowych i osób fizycznych realizujących zadania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów narkomanii.
a) współpraca z organizacjami pozarządowymi, kościołami, związkami wyznaniowymi oraz osobami fizycznymi z zakresu zapobiegania narkomanii;
b) szkolenie realizatorów programu zadań z zakresu przeciwdziałania narkomanii.
IV. Realizatorzy i podmioty współpracujące.
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
- Gminna Szkoła Podstawowa.
- Gminny Zespół Przedszkoli Publicznych.
- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
- Gminna Biblioteka Publiczna
- Powiatowa Komenda Policji – Rewir Dzielnicowych w Skarbimierzu
- Organizacje pozarządowe prowadzące działalność z zakresu przeciwdziałania narkomanii.
V. Finansowanie
W Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Skarbimierz na 2012 rok przewidziano kwotę 33 tys. złotych na realizację zadań związanych z przeciwdziałaniem narkomanii.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Skarbimierz.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2012r.
Przewodniczący Rady Gminy
/-/ Marek Kołodziej